معماری
خانه » مقاله » تفاوت خلاقیت و نوآوری

تفاوت خلاقیت و نوآوری

متاسفانه استفاده نادرست از واژه ها، حتی در مجامع علمی کشور عزیزمان ایران تا حدود زیادی معانی و کاربرد کلمات را تغییر داده است. از اینرو در این پست کوتا هسعی کردیم که برخی از تعاریف خلاقیت و نوآوری و تفاوت بین آنها را ذکر کنیم. شما عزیزان می توایند برای کامل تر شدن این متن از طریق صفحه تماس با ما یا ارسال نظر ما را یاری کنید.

تفاوت خلاقیت و نوآوری

 خلاقیت و نوآوری اغلب اشتباه گرفته می شوند در حالیکه یک تفاوت اساسی بین خلاقیت و نوآوری وجود دارد. خلاقیت ذهنی است و اندازه گیری آن سخت است. خلاقیت تابعی از دانش، کنجکاوی، تخیل و بررسی است. اما صرفا داشتن دانش تشکیل الگو های جدید (خلاقیت) را تضمین نمی کند. در صورتیکه نوآوری به طور کامل قابل اندازه گیری است. خلاقیت و نوآوری دو واژه بسیار پر کاربرد است که در اکثر جلسات طوفان مغزی در شرکتها مورد استفاده قرار می گیرد. اما آیا استفاده کنندگان این واژه به درستی تفاوت بین آنها را می دانند؟ شاون هانتر خلاقیت را به عنوان توانایی و یا عمل درک چیزی اصلی یا غیر معمول تعریف می کند. در حالیکه نوآوری پیاده سازی یا اجرای چیزی جدید است که ارزش آن برای دیگران تحقق یابد.

تعاریف خلاقیت

خلاقیت عمل تبدیل افکار جدید و تخیلی به واقعیت است.

خلاقیت یعنی ایجاد ارتباط بین پدیده های به ظاهر نامرتبط و به وجود آوردن یک چیز جدید.

تعاریف وب سایت های فارسی:

خلاقيت (creativity) عبارت است از تحولات دامنه دار و جهشي در فكر و انديشه انسان، به طوري كه حائز يك توانايي در تركيب عوامل قبلي به طرق جديد باشد و به تعبيري ديگر، خلاقيت عبارت است از به كارگيري كامل توانايي هاي ذهني براي ايجاد يك فكر يا راه حل يا مفهوم نو نسبت به خود شخص خلاق. (منبع: شفاف، اتاق شیشه ای خبر)

خلاقیت یعنی توانایی تولید ایده‌ها و راه‌حلهای متعدد، جدید و مناسب برای حل مسائل و مشکلات. (منبع: معلم خلاق)

 ترجمه: مبین صباغی رستمی و مارال شکوهی

 

درباره ی مبین صباغی رستمی

سلام دوست: مبین صباغی رستمی هستم. به دلیل علاقه زیادی که بحث خلاقیت و رباتیک داشتم گروه تخصصی روبوخلاق رو تاسیس کردم تا بتونم به طور تخصصی در این زمینه فعالیت کنم و خدمتی (هرچند هم که ناچیز) رو به علاقه مندان در این زمینه ارائه بدم. در صورت نیاز به مشاوره تخصصی میتونید با شماره 09010693949 تماس بگیرید. لطفا قبل از تماس نام و نام خانوادگی خودتون رو پیامک کنید تا وقت مشاوره براتون در نظر گرفته بشه.

4 دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید.ببخشیدجناب شما دردانشکده سما تنکابن رشته ی کامپیوتر تدریس نمیکنید

  2. بنده هم اين اشتباه رو داشتم که با خوندن اين مطلب ميتونم اصلاحش کنم ، مرسي

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *